Нині, посилаючись на зайнятість, батьки часто повністю перекладають процес виховання дитини на школу. Як наслідок, виростають діти, які не мають достатньо сформованих умінь та навичок, не піклуються про батьків, не мають із ними близьких довірливих відносин. Школа у процесі формування особистості відіграє значну, проте не головну роль. Ефективність застосовуваних у школі методів закладається ще в дошкільному віці батьками дитини. Про те, як підготувати дитину до школи, радить практичний психолог.
ЯКЩО ТВОЇ НАМІРИ НА РІК — СІЙ ЖИТО,
НА ДЕСЯТИЛІТТЯ — САДИ ДЕРЕВО,
НА ВІКИ — ВИХОВУЙ ДІТЕЙ.
НАРОДНА МУДРІСТЬ
Мета:надати батькам інформацію про психологічну готовність дітей до школи; через групову роботу забезпечити активну участь і взаємодію батьків між собою; створити атмосферу взаємодовіри і взаєморозуміння, в якій батьки змогли б перейнятися переживаннями своїх дітей в очікуванні школи; ознайомити дорослих із методами підтримки дитини в найважливіші моменти її життя.
Обладнання:малюнки школи, дитячого садка; сліди дитячої ноги та геометричні фігури (квадрат, коло, трикутник, прямокутник), вирізані з білого паперу; дитячі малюнки на тему «Лісова школа»; аудіозапис спокійної музики.
Демонстрування виставок:
• рекомендованої літератури для батьків;
• підручників і навчального приладдя (олівці, трикутник, фарби, пензлик, альбом, різнокольоровий папір, нотний зошит тощо);
• господарського куточка (голка, нитки, ножиці, клей тощо).
Місце проведення:музична зала.
Хід заняття
Психолог.Перший крок у житті дитина робить з допомогою своїх близьких — мами, тата, бабусі, дідуся, які завжди поруч, розрадять і підтримають її.
А перші кроки в навчанні допомагають зробити, крім батьків, інші дорослі — вихователі дитячого садка та психолог. І саме від тісної співпраці сім'ї та дитячого навчального закладу залежить, якими будуть ці кроки: легкими та впевненими чи важкими, з перешкодами.
Отже, сьогодні ми зібралися, щоб разом обговорити це питання і пройнятися переживаннями наших дітей в очікуванні школи.
Перехід дитини до школи — це дуже важливий момент в її житті. До нього її потрібно ретельно готувати. (Звертаю увагу батьків на стенд, на якому намальовано будинки дитячого садка і школи.) Існує таке поняття, як психологічна готовність до навчання у школі, про складові якої ми вам розкажемо, (Психолог по черзі виставляє дитячі сліди, на яких написано: «фізіологічна», «інтелектуальна», «соціальна», «емоційно-вольова», «мотиваційна готовність», і ведуть вони від дитячого садка до школи. Одночасно пояснює, що означає кожна складова.)
Психологічна готовність до навчання у школі містить такі компоненти:
• фізіологічна готовність;
• інтелектуальна (пізнавальна) готовність;
• соціальна готовність;
• емоційно-вольова готовність;
• мотиваційна готовність.
Фізіологічна готовністьозначає достатній рівень дозрівання організму дитини, стан її здоров'я. Зрозуміло, що здорові діти краще пристосовуються до змін, пов'язаних із початком навчання.
Інтелектуальна (пізнавальна) готовністьпов'язана з відповідним рівнем розвитку пізнавальної сфери дитини, тобто тих процесів, завдяки яким дитина пізнає навколишній світ: мислення, увага, пам'ять, сприймання, уява.
Мисленняє найважливішою функцією мозку людини. Будь-який вид діяльності не може обійтися без мислення, особливо навчання.
На момент початку навчання у школі дитина повинна володіти певним запасом знань про навколишній світ, про себе, про природу, про інших людей, про взаємини між людьми. Наприклад, дитина повинна знати: своє ім'я, прізвище, основні кольори, основні геометричні фігури (трикутник, прямокутник, коло), повинна володіти поняттями «більший — менший», «вищий — нижчий», «ширший — вужчий». Бажано, щоб дитина орієнтувалася у просторі (знала, де права рука, розуміла поняття «під», «над», «біля», «між»).
Дитина повинна вміти аналізувати, установлювати зв'язки, порівнювати, аналізувати, узагальнювати, визначати головні і другорядні ознаки предметів та явищ.
Увагає ще однією складовою інтелектуальної готовності. Що вищий рівень уваги, то вища ефективність навчання. Навчання ставить перед дитиною нові завдання, не схожі на ті, які вона звикла виконувати під час гри. Навчальні завдання, на відміну від ігрових, містять більше нової інформації, а процес виконання навчальних завдань вимагає більшої зосередженості. Для цього бажано тренувати здатність малюка бути уважним, наприклад, за допомогою ігор і спеціальних вправ.
Безумовно, легше буде навчатися тій дитині, у якої гарно розвиненапам'ять.
Дуже бажаним для успішного навчання є вміння дитини відповідати на запитання, уміти висловлювати свої думки. Передумовою цих умінь є достатній словниковий запас. Достатній розвиток мовлення є ще однією складовою інтелектуальної готовності дитини до навчання.
Достатній розвиток м'язів руки, уміння виконувати пальчиками дрібні дії (наприклад, нанизувати намистинки) будуть запорукою того, що дитина легко навчиться писати.
Якщо ви хочете, щоб ваш малюк гарно навчався, із радістю відвідував школу, то допоможіть йому. Читайте книжки: казки, вірші, оповідання. Після того, як казка прочитана, попросіть, щоб малюк переказав прочитане.
Розвивати мислення, увагу, пам'ять, дрібну моторику, розширювати словниковий запас можна і під час спеціальних ігрових занять із малюком (саме гра перетворює нудне навчання на яскраву, цікаву пригоду), і під час щоденного побутового спілкування. Наприклад, коли ви гуляєте з малюком, розказуйте йому про те, яка зараз пора року, що відбувається у природі, якого кольору проїхала машина, яке дерево вище, а яке нижче. Розказуйте різні відомості про навколишній світ. Розширювати словниковий запас малюка можна за допомогою гри «Хто більше?». Загадайте якийсь предмет чи явище, називайте його ознаки: «Хто більше назве?». Наприклад: «сніг» — білий, холодний, блискучий, іскристий, м'який, ранній, несподіваний, глибокий, дрібний, пухнастий, лапатий тощо.
Щоб розвинути дрібні м'язи руки, давайте малюку можливість ліпити, малювати, розфарбовувати розмальовки, вирізати чи виривати пальчиками обведені фігурки. Створюйте разом із дитиною різні фігурки з паличок (можна використовувати навіть сірники, але обов'язкова під вашим наглядом). Нехай малюк складе таку саму фігурку, яку склали ви, спочатку дивлячись на неї (так розвиватиметься сприймання, уміння орієнтуватися на зразок), а потім по пам'яті (щоб розвивалася пам'ять, ваші фігурки із сірників спочатку мають бути дуже простими, поступово їх потрібно ускладнювати).
Зараз у книжкових магазинах, на ринках, у кіосках можна придбати значну кількість книжок із розвитку мислення, пам'яті, уваги, сприймання з підготовки дитини до навчання у школі.
А щоб ваші ігри з малюком були успішними дотримуйтеся важливого правила: під час гри забудьте про те, що ви авторитетні і всезнаючі мама тато, бабуся чи дідусь, перенесіться у власне дитинство і станьте, хоч ненадовго, знову дитиною — будьте для малюка рівноправним партнером у грі, який також може сумніватися, сумувати і щиро радіти із своїх результатів.
Не менш важливою, ніж інтелектуальна готовність, єемоційно-вольова готовністьдитини до навчання. Ця складова охоплює достатній розвиток волі, послаблення імпульсивних реакцій, уміння керувати своїми емоціями (наприклад; слухати не перебиваючи). Емоційно-вольова готовність уважається сформованою, якщо дитина вміє ставити мету, докладати зусилля для реалізації, долати перешкоди, виконувати нецікаву, але корисну роботу.
— Чи має ваш малюк прості, але постійні доручення (наприклад поливати квіти)? Чи прибирає за собою іграшки? Чи застеляє свою постіль (нехай і з вашою допомогою)? Чи не перебиває вас під час розмови? Чи має терпіння?
Давши відповідь на ці прості запитання, ви дізнаєтеся, чи сформована в малюка емоційно-вольова готовність.
Наступний компонент —соціальна готовність.Вона містить сформованість у дитини якостей, завдяки яким вона може спілкуватися з іншими дітьми, учителькою. Це і бажання спілкуватися, і вміння встановлювати відносини з однолітками і дорослими; уміння поступатися, підкорятися інтересам дитячої групи, класу; повага до бажань інших людей.
Узагалі дитина поводить себе з іншими дітьми у школі так, як бачить це і чує вдома. Тобто дитина у своїх відносинах з іншими дітьми є дзеркалом того, які відносини панують у сім'ї. Саме в родині дитина отримує перші зразки спілкування. Якщо дитина вдома є свідком неповаги членів сім'ї одне до одного, сварок, бійок, то вона вважає таку поведінку нормальною і сама починає так поводити себе у школі.
Мотиваційна готовністьсформована, якщо в дитини є бажання ходити до школи, прагнення здобувати знання, дізнаватися нове, цікаве, виконувати нову соціальну роль — роль школяра.
І тут багато чого залежить від вас, шановні батьки. Не залякуйте малюка школою, фразами на зразок: «Ось підеш у школу — там тобі покажуть!».
Налаштовуйте малюка на школу позитивно: «У школі буде цікаво, радісно, ти дізнаєшся багато нового і корисного».
Лише та дитина, яка успішно пройшла всі ці кроки, може вважатися психологічно готовою до школи. Бажаємо вам, щоб початок навчання малюка у школі став приємною подією в житті всієї родини.
Обговорений педагогічної ситуації
Прийшов хлопчик у перший клас. Читає досить вільно, рахує до ста, розв'язує арифметичні задачі на додавання і віднімання, словниковий запас багатий — ніби все гаразд. Але минає перших два місяці навчання, і його мати починає скаржитися вчителю: «Не знаю, що робити із сином. Ми його так готували до школи, стільки з ним працювали, а похвалитися успіхами не можемо. А головне — зовсім не хоче вчитися. Іграшки таємно носить у портфелі, незважаючи на те, що я давно їх у нього відібрала і заховала».
— Що можна сказати про готовність хлопчика до школи?
- Якої помилки припустилися батьки, готуючи сина до школи?
Тест «Батьки майбутнього першокласника»
Інструкція.У кожній парі тверджень виберіть твердження під літерою «А» або «Б».
Твердження
1. А Якщо дитина не хоче, її завжди можна змусити.
Б Не слід нав'язувати себе дитині, якщо вона чогось не хоче, краще подумати, чому вона не хоче цього робити.
2. А Відмови бувають звичайно у дітей, які не звикли до слова «треба».
Б Насильницькі методи множать дефекти особистості і небажані форми поводження.
3. А Дітей не повинні цікавити емоції та внутрішні переживання дорослих.
Б Емоції дорослих, незалежно від їхньої волі, впливають на стан дітей, передаються їм, викликають відповідні почуття.
4. А Дитина не повинна ніколи забувати про те, що дорослі старші, розумніші, досвідченіші за неї.
Б Співпрацювати з дітьми — значить бути з ними «на рівних», зокрема співати, грати, малювати тощо.
5. А Наголошуючи на помилках дитини, ми рятуємо її від них.
Б Негативна оцінка шкодить добробуту дитини.
6. А Роблячи щось, дитина повинна усвідомлювати, хороше воно чи погане з погляду дорослих.
Б Дитина не боїться помилок або невдач, якщо знає, що її завжди приймуть і зрозуміють дорослі.
7. А Дітей треба вчити, указуючи на гарні приклади.
Б У дітей зароджуються комплекси, коли їх із кимось порівнюють.
8. А Дитина повинна постійно бути предметом уваги симпатій дорослих.
Б Дитина оточена усюди симпатією й увагою, обтяжена неприємними переживаннями роздратування, тривоги або страху. ...
9. А Що старша дитина, то важливіші для неї знаки уваги і підтримка дорослих.
Б Дитині будь-якого віку для емоційного благополуччя необхідні дотики, жести, погляди, що виражають любов і схвалення дорослих.
Обробка одержаних результатів
За кожну обрану відповідь «Б» додайте собі 1 бал.
Підсумуйте отримані бали.
Якщо ви набрали7 і більше балів,то можна стверджувати, що ви готові надати правильну допомогу своїй дитині у процесі її адаптації до навчання у школі. У вас є необхідний запас психолого-педагогічних знань, а також ви чудово «відчуваєте» свою дитину. І вам, і вашій дитині можна лише позаздрити!
Отримані4—6 балівсвідчать про те, що ваші вчинки стосовно дитини не завжди надають їй очікувану допомогу. Мабуть, ви належите до керівника своєї дитини, а не людини, яка ненав'язливо «супроводжує» її у процесі адаптації до школи. Але не все втрачено: вам будуть корисними поради педагога і психолога (ви зможете до них прислухатися!). Придивіться до себе: чи не занадто ви авторитарні зі своєю дитиною?
Набрані3 і менше балівзасвідчують, що ви, мабуть, не усвідомлюєте роль батьків у процесі адаптації дитини до школи. І якщо ви дійсно хочете допомогти своїй дитині, то займіться цим питанням.
Психолог.Нещодавно ми малювали з вашими дітьми Лісову школу, де вони зображали себе, учителя, своїх друзів в образах якихось звірят. Мені було б дуже цікаво дізнатися, чи здогадуєтеся ви, які образи виникли в дітлахів? Зараз ми спробуємо це з'ясувати.
Завдання 1.
Психолог.Оберіть геометричну фігуру, яка, на вашу думку, найбільше відповідає характеру вашої дитини, і навпроти цифри «1» напишіть, в образі якої тварини ваша дитина намалювала себе, навпроти цифри «2» — учителя, «3» — своїх друзів.
(Вихователь роздає малюнки дітей. Батьки розглядають, порівнюють, чи збіглися обрані ними і дітьми образи. Психолог дає психологічну характеристику поведінки дітей відповідно до обрана геометричних фігур (за А. Столяренком), дає загальну інтерпретацію малюнків, рекомендує, на що потрібно звернути увагу, відповідає на запитання батьків.)
Психолог.Діти дуже довіряють своїм батька і почувають себе впевненіше, коли відчувають цю впевненість у батьків.
Завдання 2.
Психолог.Згадайте свої шкільні роки, бажано щось цікаве і радісне, про що ви можете розповісти своїм дітям. (Розповіді всіх охочих.)
Невпинно летить час. Незабаром ви поведете дітей школи. Давайте спробуємо уявити цей день — день 1-го вересня. (Пропоную батькам сісти зручно, заплющити очі і відволіктися від зайвих думок. Лунає спокійна музика.)
Релаксація
Психолог.Намагайтеся уявити те, про що я буду говорити. Уявіть, що перше вересня вже настало. Ви йдете зі своєю дитиною до школи. Придивіться, хто поруч. Зупиніться на одну хвилинку, зазирніть в очі своєї дитини. Що ви там побачили? Пригорніть ї до себе, скажіть щось приємне, що заспокоїть її, надасть упевненості й радості.
А ось і школа. Звідусіль ідуть дорослі, діти, море квітів, лунає приємна музика. Вас зустрічає вчителька ваш дитини. Вона лагідно усміхається. І ви не стримуєтеся і кажете їй щось дуже гарне про свою дитину. Учителька обіймає свого учня, промовляючи: «Усе буде добре! Усе буде дуже добре.!». І вам стає спокійно і радісно. (Музика закінчується. Батьки розплющують очі і діляться своїми враженнями.)
Прохання психолога:обов'язково розповісти, що вони сказали своїй дитині, щоб заспокоїти її.
Психолог.Мені дуже сподобалося, які чудові слова ви говорили своїй дитині, щоб заспокоїти її, підтримати її впевненість. Я переконана: у школі в неї все буде добре, тому що поряд завжди будете ви, дорослі, які готові підтримати, допомогти і разом радіти шкільним досягненням.
Коментарi